Rodinný dom Hrdlořezy

Adresa: Praha 9-Hrdlořezy

Projekt: 2017-2018

Realizácia: 2018-2020

Podlahová plocha: 221 m2

Zastavaná plocha: 157 m2

Rodinný dom je situovaný v pokojnej pražskej lokalite v časti Hrdlořezy, kde sa spája stopa pôvodnej historickej zástavby dedinských rodinných domov s hranicou prírodného parku Smetanka.

Stavba, postavená pred viac ako sto rokmi, získala v priebehu generácií nelichotivé stavebné úpravy a prílepky. Cieľom rekonštrukcie bolo prinavrátiť domu pôvodné obrysy s nádychom súčasnej doby v čisto minimalistických líniách a detailoch. Do formy domu a jeho architektonickej koncepcie bol premietnutý genius loci.  

Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť logické prepojenie domu a okolitého priestoru vo všetkých úrovniach pozemku. Koncepcia domu kládla veľký dôraz na kvalitné osvetlenie s dostatkom denného svetla. Svetelná pohoda podkrovia domu je riešená pomocou strešných okien v minimalistickej bielej farbe. Okná nielenže plnohodnotne presvetlia miestnosť, ale aj zväčšia podlahové využitie priestoru, vďaka zapusteniu do izolácie krovu.

Pri rekonštrukcii bolo potrebné odstrániť nefunkčné plochy a naskytala sa možnosť využiť potenciál lokality začlenením priľahlej zelene do interiéru. Každá miestnosť je prepojená s vonkajším priestorom tak, aby prinášala nielen svetelnú pohodu, ale zároveň vytvárala zaujímavé priezory skrz dom a záhradu. Došlo k odstráneniu strechy s rôznymi nadstavbami aby sa dosiahol jej pôvodný sedlový tvar. Garáž, ktorá rozdeľovala spodnú záhradu na dva nelogické celky, bola presunutá. Pristavala sa jedáleň s kuchyňou, ktorá vďaka svojej zelenej streche nadväzuje na hornú záhradu a umožňuje tak priame pripojenie s horným poschodím domu.

Na prízemí je vytvorená vstupná hala s novou pozíciou schodiska. Chodba vstupného priestoru je zakončená krbom, ktorý symbolizuje teplo a „srdce domova“. V okolí krbu je situovaný veľkorysý obytný priestor orientovaný na juh. Vďaka veľkému preskleniu sa priestor otvára prírodnému parku, ktorý vytvára nekonečne sa meniaci obraz.

Kuchyňa s jedálňou boli doplnené o svetlík a ďalšie veľké presklenie s výhľadom do intímneho átria s posedením zapusteným medzi okolitú zástavbu. Jedálenská časť je v dome orientovaná na sever a zároveň je zapustená pod úroveň hornej záhrady, čo vytváralo nepriaznivé svetelné podmienky pre obývaciu miestnosť. Vďaka preskleniu celej steny do átria a osadeniu takmer 3-metrového svetlíku, sa podarilo vytvoriť jednu z najsvetlejších miestností celého domu.

Výstup schodmi na poschodie poskytuje výhľad cez presklenie na pútavú zeleň hornej záhrady. Na poschodí domu sa nachádza súkromná časť, kde sú detské izby s kúpeľňami a spálň, ktorá má vlastnú šatňu a kúpeľňu. Kúpeľne so strešnými oknami poskytujú relax s krásnym výhľadom a možnosť účinného odvetrávania. Výnimočné je balkónové okno v spálni, vytvárajúce neobyčajný pohľad na záhradu priamo z postele, ktoré na ňu zároveň umožňuje priamy prístup.

Dom je navrhnutý ako udržateľný v hodnotách hranice pasívneho domu. Je to nielen vďaka zatepleniu, kúreniu a okenným prvkom, ale aj rekuperácii a využitiu dažďovej vody pre zalievanie záhrady a splachovania WC v dome. K udržateľnosti tiež prispievajú všetky zelené ploché strechy.

Architekt a majiteľ:

Iveta Langerová

Ing arch, ČKA