Bratislava,
26
Júl
2023
|
10:00
Europe/Amsterdam

Skupina VELUX a jej partneri predstavili projekt Living Places Copenhagen: prototyp udržateľných, zdravých a cenovo dostupných budov

Zhrnutie

Skupina VELUX, svetový líder v oblasti strešných okien, s hrdosťou oznamuje slávnostné otvorenie projektu Living Places Copenhagen. Projekt predstavuje sedem prototypov, ktoré nanovo definujú postupy udržateľných budov tým, že výrazne znižujú emisie CO2 a uprednostňujú prvotriednu vnútornú klímu.

Stavebný sektor v súčasnosti predstavuje až 34 % celosvetovej spotreby energie a 37 % z celosvetových emisií CO2. Skupina VELUX a jej partneri si uvedomujú naliehavú potrebu nízkouhlíkových riešení, a preto sa postavili na čelo konceptu Living Places. Cieľom tejto vizionárskej iniciatívy je byť lídrom v stavebníctve a ponúkať inovatívne riešenia, ktoré riešia globálne výzvy v oblasti klímy a zdravia. Projekt Living Places v Kodani tvorí päť otvorených pavilónov a dva kompletne dokončené domy, ktoré sú prístupné verejnosti.

Projektom Living Places Copenhagen skupina VELUX dokazuje svoju vôľu hľadať udržateľné riešenia pre budovy a preberá zodpovednosť za vytváranie ekologickejšej budúcnosti. Domy postavené v rámci tohto konceptu sa môžu pochváliť pozoruhodnou emisnou stopou 3,8 kg/CO2/m2/rok, čo je trikrát menej, ako uvádzajú súčasné stanovy dánskej legislatívy (12 kg/CO2/m2/rok). Tieto domy sa dajú postaviť za hodnotu trhovej ceny jednorodinných alebo radových domov, vďaka čomu je udržateľné bývanie dosiahnuteľné pre všetkých.

Tina Mayn, výkonná viceprezidentka pre produktovú zložku skupiny VELUX, vyjadrila potešenie z výsledkov projektu Living Places Copenhagen

Tento koncept je dobrým príkladom toho, ako môže výstavba udržateľnejších a zdravších domov riešiť klimatické výzvy v našom odvetví a zlepšiť zdravie ľudí. Living Places Copenhagen ukazuje, že zdravá vnútorná klíma je kľúčová vzhľadom na to, že 90 % času trávime v interiéri.

Tina Mayn, senior viceprezidentka skupiny VELUX

Projekt Living Places Copenhagen je založený na piatich kľúčových zásadách: domy by mali byť zdravé, cenovo dostupné, jednoduché, zdieľané v priebehu času a rozšíriteľné. Tieto zásady možno uplatniť na nové aj existujúce budovy a komunity, čím sa pripraví pôda pre udržateľnú a inkluzívnu budúcnosť.

Ako súčasť projektu Living Places Copenhagen spoločnosti VELUX, EFFEKT, Artelia a Enemærke & Petersen vykonali komplexné hodnotenie životného cyklu budov.. Toto dôkladné hodnotenie skúmalo každý materiál, konštrukciu a stavebnú techniku s cieľom znížiť ich vplyv na životné prostredie a minimalizovať emisie uhlíka. Úspech projektu dokazuje, že udržateľné stavebné postupy sú dosiahnuteľné s materiálmi, riešeniami a poznatkami, ktoré sú k dispozícii už dnes. Partneri, ktorí stoja za týmto projektom, vyzývajú stavebný priemysel, aby tieto udržateľné postupy prijal a rozšíril.

Projekt Living Places Copenhagen je viac ako len ukážka prototypu; slúži ako katalyzátor zmien v stavebníctve. Uprednostňovaním nízkej emisie CO2 a optimálnej vnútornej klímy stanovuje tento koncept nový štandard pre ekologicky uvedomelé bývanie. Ako oficiálny partner Svetového hlavného mesta architektúry UNESCO-UIA 2023 bude Living Places Copenhagen hostiť sériu diskusií a aktivít zameraných na podporu a urýchlenie udržateľných riešení v stavebnom sektore.

Skupina VELUX je naďalej odhodlaná dodržiavať svoju Stratégiu udržateľnosti 2030, ktorej cieľom je byť priekopníkom v oblasti klímy a prírody, inovovať udržateľné výrobky a zabezpečiť zodpovedné obchodné postupy aj prostredníctvom iniciatív, ako je Living Places Copenhagen.

Viac informácií o Living Places Copenhagen a iniciatívach skupiny VELUX v oblasti udržateľnosti nájdete na https://buildforlife.velux.com/en/livingplaces.

O skupine VELUX

Už viac ako 80 rokov skupina VELUX pomáha ľuďom premeniť vnútorné priestory budov pomocou denného svetla a čerstvého vzduchu, ktoré do interiéru privádza strechou. Naše výrobné portfólio zahŕňa strešné okná a svetlíky, vonkajšie tienenie na ochranu pred prehrievaním, dekoratívne rolety a žalúzie, montážne doplnky a riešenia pre inteligentnú domácnosť. Vytváraním presvetlenejších, zdravších a udržateľnejších miest pre prácu, učenie, hru i zábavu, zlepšujeme každodenný život ľuďom po celom svete. Pracujeme v globálnom meradle – predávame a vyrábame vo viac ako 40 krajinách a po celom svete máme približne 11 500 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným, úplne vlastnená neziskovými charitatívnymi nadáciami (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. Pre viac informácií navštívte www.velux.com.