Bratislava,
18
September
2023
|
09:06
Europe/Amsterdam

Spolu s deťmi by mal rásť aj ich osobný priestor

Pri zariaďovaní detskej izby treba myslieť na zdravý vývoj dieťaťa

Zhrnutie

Začiatok školského roka sa spája s uvedomením, ako deti rýchlo rastú. Postupne nastupujú do škôlky, školy a neskôr odchádzajú za štúdiom preč z domu. Práve pri detských míľnikoch treba myslieť na to, ako im vytvoriť zdravý a praktický priestor, kde sa môžu rozvíjať. Ich osobný priestor by mal počas rokov rásť spolu s nimi. 

Domov je miestom, kam denne prichádzame načerpať sily, aby sme vládali žiť taký život, aký máme radi. Priestor by mal byť rozdelený na zóny podľa ich účelu. „Spoločné miestnosti, ako obývačka alebo kuchyňa, slúžia na stretávanie sa a prežívanie rodinných vzťahov. Vlastná detská izba zas slúži na to, aby sa dieťa mohlo sústrediť na seba, svoje myšlienky a je miestom, kde sa venuje svojim záľubám,“ vysvetľuje psychologička Lucia Lenická. Detská izba je miestom, ktoré deťom poskytuje pocit, že niečo vlastnia a že niekde môžu byť naozaj samé sebou. Navyše v nich už od raného veku podporuje pocit zodpovednosti. Mali by sa tu cítiť bezpečne, komfortne a hlavne dobre.

Podkrovie je skvelým miestom pre detskú izbu

Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý bol zameraný na spôsoby využitia podkrovia na Slovensku (2023) si 32,3 % opýtaných myslí, že podkrovie pod šikmou strechou môže byť vhodné práve pre umiestnenie detskej izby. Takáto voľba môže mať niekoľko dôvodov: nielenže ide o pokojný priestor odčlenený od spoločenských častí domu, pri správne zvolenom riešení presvetlenia pôjde o zdravý vnútorný priestor, ktorý podporí rozvoj a zdravie dieťaťa. Presvetlenie a okná treba pod strechou voliť s ohľadom na funkciu miestnosti a rozmiestnenie nábytku v priestore.

Práve dostatok denného svetla je absolútnym základom pre správny vývoj fyzického a duševného zdravia dieťaťa. „Pre deti v predškolskom a mladšom školskom veku je kľúčová spontánna hra. Tej je potrebné prispôsobiť aj domáce prostredie, v ktorom dieťa trávi čas. Treba mu poskytnúť dostatok voľného priestoru pre hru, praktické a dobre prístupné úložné priestory, ale aj dostatok prirodzeného svetla a primeranú interiérovú teplotu,“ dopĺňa Lucia Lenická. Detská izba pod šikmou strechou môže byť rozdelená na viacero sekcií – študijnú, hravú, oddychovú a nemal by v nej chýbať priestor určený na čítanie.

Vlastný priestor aj v zdieľanej izbe

A čo keď dieťa zdieľa izbu so súrodencom? „Introvertné deti potrebujú tráviť čas osamote. V prípade zdieľanej izby možno v spolupráci s nimi vytvoriť harmonogram využívania izby, pričom netreba zabúdať na to, že v byte alebo v dome sú k dispozícii aj ďalšie priestory. V spoločnej detskej izbe je vhodné, aby každé dieťa malo vyhradenú časť priestoru, ktorá je iba jeho. Ak rodičia zvažujú súrodencom zariadiť oddelené miestnosti, je fajn urobiť tak pred nástupom puberty, okolo desiateho alebo jedenásteho roku života.“ S rozširovaním priestoru pre život môže v rodinnom dome pomôcť nadstavba existujúcich podlaží, ktorá je nielen časovo, ale aj finančne dostupnejšia v porovnaní s vybudovaním prístavby k domu. Ešte jednoduchším riešením je transformácia neobytného podkrovia na obytné.

S kvalitou bývania ide ruka v ruke aj kvalita spánku

Cirkadiánny rytmus detí ovplyvňuje aj množstvo prirodzeného svetla, ktoré prijímajú počas rána a obeda. „Práve to pomáha predchádzať neskorému zaspávaniu detí.“ Na duševné a fyzické zdravie detí vplýva pozitívne spánok v zatmavenej miestnosti. V tom čase ľudské telo produkuje melatonín, ktorý sa stará o reguláciu spánkového cyklu. „Vystavovanie sa svetlu počas noci narúša jeho produkciu a v neskoršom veku sa to môže odzrkadliť vo zvýšenom riziku vzniku depresie, kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení, ako aj rakoviny a obezity[1],“ uzatvára psychologička Lucia Lenická.

Dôležité je zatemniť okná a dvere tak, aby sa eliminovalo prichádzajúce svetlo z vonkajšieho prostredia. V ideálnom prípade je v noci vhodné vypnúť elektrické zariadenia, ktoré produkujú modré svetlo a rušia spánok.

Prečítajte si viac o možnostiach transformácie podkrovných priestorov na obľúbené miesto vašich ratolestí.  


 


[1] Muscogiuri G, Poggiogalle E, Barrea L, Tarsitano MG, Garifalos F, Liccardi A, Pugliese G, Savastano S, Colao A; Obesity Programs of nutrition, Education, Research and Assessment (OPERA) group. Exposure to artificial light at night: A common link for obesity and cancer? Eur J Cancer. 2022 Sep;173:263-275.

O skupine VELUX

Už viac ako 80 rokov skupina VELUX pomáha ľuďom premeniť vnútorné priestory budov pomocou denného svetla a čerstvého vzduchu, ktoré do interiéru privádza strechou. Naše výrobné portfólio zahŕňa strešné okná a svetlíky, vonkajšie tienenie na ochranu pred prehrievaním, dekoratívne rolety a žalúzie, montážne doplnky a riešenia pre inteligentnú domácnosť. Vytváraním presvetlenejších, zdravších a udržateľnejších miest pre prácu, učenie, hru i zábavu, zlepšujeme každodenný život ľuďom po celom svete. Pracujeme v globálnom meradle – predávame a vyrábame vo viac ako 40 krajinách a po celom svete máme približne 11 500 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným, úplne vlastnená neziskovými charitatívnymi nadáciami (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodinou. Pre viac informácií navštívte www.velux.com.