16
Júl
2021
|
12:45
Europe/Amsterdam

Chcete skvelé ráno? Základom je dobre sa vyspať

Zhrnutie

Kvalitný a zdravý spánok je základným predpokladom dobrej nálady a produktívneho dňa. Pokiaľ sme mali pokojný spánok, nebude nám počas dňa chýbať energia. Kvalita spánku tak ovplyvňuje našu pohodu i výkonnosť. Ako ale vytvoriť ideálne podmienky, v ktorých sa jednoducho zaspáva a nerušene a kvalitne spí? Zistite, aké sú základné predpoklady a užitočné tipy pre dobrý spánok.

Príčiny zlého spánku môžu byť rôzne – od stresu a starostí cez prácu na smeny až po starostlivosť o malé deti. Život prináša množstvo prekážok, ktoré musíme prekonať, aby sme sa v noci mohli dobre vyspať. Problémom však môže byť i prostredie, v ktorom spíme. Práve to má často zásadný vplyv na kvalitu nášho oddychu.

Spánok v tme a prebudenie do slnečných dní

Je veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sa zo spálne stalo pokojnejšie miesto, ale tou úplne najdôležitejšou je minimalizovať zmyslové podnety. Na zaistenie kvalitného spánku a ranného pocitu sviežosti je potrebné mať v spálni uplnú tmu. Vtedy vstávame dobre oddýchnutí a plní energie do ďalšieho rušného dňa.

Denný rytmus je totiž určovaný hlavne svetlom. Serotonín, takzvaný hormón šťastia, je v mozgu produkovaný pôsobením denného svetla. Serotonín spôsobuje okrem iného zlepšenie nálady, ale zároveň blokuje uvolňovanie melatonínu, spánkového hormónu, ktorý podporuje spánok. A keď je tma, zvyšuje sa produkcia melatonínu. To je dôvod, prečo by sme v noci mali čo najviac zatemniť spálňu a vyhnúť sa všetkým svetelným zdrojom vrátane monitorov a displejov.

S príchodom jari býva náročnejšie zaistiť úplnú tmu. Navyše v mestách v noci stále svietia pouličné lampy a ďalšie zdroje umelého svetla. Na zatemnenie miestnosti je preto treba využiť napríklad žalúzie, nepriehľadné závesy alebo zatemňujúce rolety. Je to dôležité najmä v podkrovných spálňach zaplavených svetlom. Strešné okná totiž prepúšťajú do spálne viac svetla ako fasádne a dokonca i spln svieti strešným oknom ďaleko jasnejšie. Riešením je zatemňujúca roleta VELUX, ktorá dokáže svetlo prichádzajúce zvonka úplne zablokovať. Zaistí tak temnú miestnosť pre kvalitný spánok nielen v noci, ale i kedykoľvek počas dňa.

Najlepšia teplota na spanie

Je známe, že v priliš teplej spálni zaspávame ťažšie. Potíme sa a častejšie sa budíme. Preto je potrebné postarať sa o správnu tepelnú pohodu na spanie už cez deň. Základom je pravidelné vetranie, ktoré vzduch nielen ochladí, ale i vymení za čistý, bez zvýšenej koncentrácie CO2 a ďalších škodlivých látok.

Správne vetanie sa odlišuje v závislosti od ročných období. V zime sa odporúča vetrať iba krátko, aby nestihli steny „vymrznúť“, a vhodnú teplotu na spanie zaistíme stlmením alebo vypnutím kúrenia. V lete je vhodné vetrať omnoho dlhšie. Môžeme vytvoriť prievan tzv. krížovou ventiláciou, ktorá pomôže rýchlej výmene vzduchu. V horúcich letných dňoch je najlepšie vetrať skoro ráno, keď je vonkajší vzduch ešte chladný. Keď slnko zapadne a vonku sa trochu ochladí, oplatí sa dôkladne vyvetrať znovu. Počas dňa môže s reguláciou teploty pomôcť vonkajšia markíza VELUX, ktorá blokuje slnečné žiarenie a znižuje prehrievanie interiéru, ale zároveň dovnútra prepúšťa denné svetlo a nebráni vo výhľade.

Bez otravného bzukotu

Kto by ten protivný zvuk nepoznal? Najskôr kvôli nemu nemôžeme zaspať, potom nás vytrhne z krásnych snov. Osy, muchy a samozrejme hlavne komáre. Obťažujúci hmyz nás v letných mesiacoch pripraví o pokojný spánok, navyše býva tiež zodpovedný za bolestivé prekvapenie v podobe svrbiacich poštipnutí v noci alebo na ďalší deň. Preto je dobré v letných mesiacoch ochrániť seba a predovšetkým deti. Účinným riešením je inštalovať na okná spoľahlivé siete proti hmyzu, ktoré umožnia užiť si čerstvý letný vzduch bez komárov a iných nevítaných návštevníkov. Pri strešných oknách oceníte novú sieť proti hmyzu VELUX, ktorá je tak nenápadná, že ju takmer nevidíte.

Príjemná atmosféra

Asi tretinu času trávime v našich spáľňach. To už je vážny dôvod na to, prečo si urobiť túto miestnosť čo najkrajšiu. Spálňa by nemala byť iba funkčná, ale mali by sme sa v nej tiež dobre cítiť. Mimochodom, uvoľnená atmosféra prispieva k zdravému spánku. Dobrá posteľ, pohodlný matrac a našuchorený vankúš nie sú jedinými požiadavkami. Ostatný nábytok, doplnky a farebná schéma tiež patria k faktorom pohodlia, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.

Teraz je možné farebne dokonale doladiť i vnútorné rolety, ktoré sú nielen funkčným, ale i dizajnovým doplnkom. Nová kolekcia vnútorného tienenia VELUX ponúka sedemdesiat trendy odtieňov inšpirovaných prírodou. Pokiaľ je potrebné roletu zladiť s ostatným vybavením, je navvyše možný individuálny výber z 1800 farieb RAL vzorníka v kolekcii VELUX Colour by You.

O skupine VELUX

Skupina VELUX už 80 rokov vytvára lepšie životné prostredie pre ľudí po celom svete. Cez strechu prináša do interiéru množstvo denného svetla a čerstvého vzduchu. Produktový program VELUX sa skladá zo širokej škály strešných okien a svetlíkov, ako aj z riešení pre ploché strechy. Skupina tiež dodáva mnoho druhov dekorácií, rolety a žalúzie, montážne doplnky a inteligentné výrobky na diaľkové ovládanie. Tieto produkty pomáhajú dosiahnuť zdravé a trvalo udržateľné vnútorné prostredie, a to nielen doma, ale aj v práci.

Pobočky VELUX pomáhajú ľuďom po celom svete. Spoločnosť VELUX má obchodné zastúpenie vo viac ako 40 krajinách a celosvetovo pre ňu pracuje približne 10 000 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným.

www.velux.sk