Bratislava,
23
Jún
2021
|
08:55
Europe/Amsterdam

Trinásty ročník študentskej súťaže Rodinný dom VELUX prebehol opäť online

Zhrnutie

Už trinásť rokov spoločnosť VELUX na Slovensku organizuje súťaž pre študentov stredných škôl so zameraním na stavebníctvo. Jej podporovateľom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a partnerom spolupráce Štátny inštitút odborného vzdelávania. Aj tento rok bola súčasťou súťaže aj pandémia, ktorá študentom sťažila podmienky a osobné stretnutia presunula do online priestoru. Aj napriek tomu študenti do súťaže poslali množstvo kvalitných prác.

Aj tento školský rok strávili študenti viac času za počítačmi ako v školských laviciach. To im sťažilo nielen vzdelávanie, ale nepochybne aj zapájanie sa do študentských súťaží. Osobné konzultácie nahradili konzultácie online a vzdelávacie workshopy, na ktoré boli študenti po minulé roky zo súťaže zvyknutí, už druhý rok nahradili webináre.

Webinárov sa dokopy zúčastnilo až 450 študentov stredných odborných škôl z celého Slovenska a okrem prednášok, venovaných prevažne problematike denného svetla v interiéri, si študenti aj zasúťažili v kvízoch a v rýchlosti sa naučili aj používať nástroje, ktoré im následne pomohli pri tvorbe projektov.

Vysoká účasť aj napriek obmedzeniam

Ani online priebeh súťaže mladých študentov neodradil. Do súťaže Rodinný dom VELUX sa tento rok prihlásilo až 208 študentov z 10 stredných odborných škôl, pričom do celoštátneho kola postúpilo napokon 44 projektov, ktoré posudzovala odborná porota v zložení:

  • Ing. arch. Martin Skoček – architektonický ateliér Martin Skoček
  • Ing. arch. Peter Kuklica - architektonický ateliér Kuklica - Smerek
  • Ing. arch. Klára Bukolská – architektka spoločnosti VELUX

Ktorá práca bola tá najlepšia a ktorá odborná škola odovzdala najviac prác sa študenti a pedagógovia dozvedeli počas slávnostného vysielania. Hneď v úvode sa za ďalší úspešný ročník súťaže všetkým poďakoval Zsolt Szabó, Market Director Czech Republic & Slovakia: „Vďaka za mňa i za celý VELUX! Rád by som hlavne pogratuloval víťazom a vôbec všetkým, ktorí sa do toho tento rok pustili a ukázali nám svoju kreativitu. Stálo to opäť za to a je jasné, že táto tradičná súťaž bude pokračovať aj v ďalších rokoch.“

Všetky projekty si môžete pozrieť tu.

Aj v sťažených podmienkach ukázali študenti kreativitu a vynaliezavosť

Hoci študenti pracovali a konzultovali aj tento rok prevažne online, rozhodne na prácach nebolo vidieť menšie úsilie, skôr naopak: „Tento rok nám do súťaže poslali aj model a celkovo výborne remeselne spracované projekty, čo nás vzhľadom na podmienky, ktoré mali študenti, veľmi potešilo,“ zhodnotila Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

Na výbere víťaznej práce sa porota zhodla takmer jednohlasne a pomerne rýchlo – víťaznou prácou je projekt s názvom Dom na Poli(y) študentky Agáty Ondrejíčkovej zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave a konzultantmi boli Ing. Zuzana Mištinová a Oliver Hacaj. „Celkové zakomponovanie do pôvodnej architektúry, členenie vnútorného priestoru, galérie, veľa otvoreného priestoru, svetla, vysoká kvalita spracovania...tento projekt spĺňal všetko, čo sme od tejto súťaže čakali,“ zhrnul víťaznú prácu Ing. arch. Peter Kuklica.

„Veľmi pozitívne vnímame možnosti, ktoré VELUX ponúka pre študentov a pedagógov, sú pre nich motivujúce. Je výborné, že žiaci si môžu vyskúšať v praxi vedomosti získané na škole a ešte ich aj rozširovať. Ďakujeme spoločnosti VELUX, že takúto súťaž organizuje a venuje sa študentom,“ doplnila Vlasta Púchovská zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.

Okrem prvých troch miest a troch odmien bola ocenená aj škola za najviac odovzdaných prác. Toto ocenenie získala Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline, ktorá odovzdala 11 súťažných prác. Ďalším ocenením bola cena zamestnancov spoločnosti VELUX, ktorú si odniesol Lukáš Jurkovič s projektom Gazdovstvo pod horou – novostavba Záskalie.

Link na záznam slávnostného vyhlásenia: http://bit.ly/RD_VELUX_stream

Výsledky 13. ročníka súťaže Rodinný dom VELUX:

1. miesto – RODINNÝ DOM – 400 €

Meno študenta:

Agáta Ondrejíčková

Názov projektu:

DOM NA POLI(Y)

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná Dušana Samuela Jurkoviča, Trnava

Konzultant:

Ing. Zuzana MištinováOliver Hacaj

2. miesto – RODINNÝ DOM – 250 €

Meno študenta:

Miroslav Častulín

Názov projektu:

STREDOHROT  

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša, Trenčín                        

Konzultant:

Ing. Eva Podhorská Rechtoríková

3. miesto – RODINNÝ DOM – 150 €

Meno študenta:

Lukáš Jurkovič

Názov projektu:

Gazdovstvo pod horou – novostavba Záskalie                                              

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná Žilina

Konzultant:

Ing. Eva Kuchárová

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 €

Meno študenta:

Matúš Záhumenský

Názov projektu:

YHTEYS

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná, Hurbanovo                                         

Konzultant:

Ing. Ondrej Hanzlík

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 €

Meno študenta:

Agáta Gonščáková, Urban Žilka

Názov projektu:

DRANN

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná Žilina                                                   

Konzultant:

Ing. arch. Ľubomíra Buchová

Ing. Eva Kuchárová

Ing. Marcel Zsóka PhD.

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 €   

Meno študenta:

Marek Šteliar   

Názov projektu:

Rodinný dom Artem

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická, Bratislava                     

Konzultant:

Ing. arch. Mária Brondošová

Cena pre školu – 11 prác – 300 €

Názov školy:

Stredná priemyselná škola stavebná                                                            

Mesto:

Žilina

Cena zamestnancov VELUX – 100 €

Meno študenta:

Lukáš Jurkovič

Názov projektu:

Gazdovstvo pod horou – novostavba Záskalie                                          

Škola:

Stredná priemyselná škola stavebná Žilina

Konzultant:

Ing. Eva Kuchárová

 

Všetky projekty si môžete pozrieť tu.

O spoločnosti VELUX

Skupina VELUX už 75 rokov vytvára lepšie životné prostredie pre ľudí po celom svete. Cez strechu prináša do interiéru množstvo denného svetla a čerstvého vzduchu. Produktový program VELUX sa skladá zo širokej škály strešných okien a svetlíkov, ako aj z riešení pre ploché strechy. Skupina tiež dodáva mnoho druhov dekorácií, rolety a žalúzie, montážne doplnky a inteligentné výrobky na diaľkové ovládanie. Tieto produkty pomáhajú dosiahnuť zdravé a trvalo udržateľné vnútorné prostredie, a to nielen doma, ale aj v práci.

Pobočky VELUX pomáhajú ľuďom po celom svete. Spoločnosť VELUX má obchodné zastúpenie vo viac ako 40 krajinách a celosvetovo pre ňu pracuje približne 10 000 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným.

www.velux.sk