Bratislava,
20
Júl
2022
|
10:00
Europe/Amsterdam

Porotcov súťaže Rodinný dom VELUX prekvapili inovatívne riešenia študentov

Víťazom tohto ročníka bol projekt s názvom Dotyk mamy a dcéry

Zhrnutie

Spoločnosť VELUX Slovensko už štrnásť rokov podporuje kreativitu študentov stredných škôl so zameraním na stavebníctvo. Každoročne si môžu svoje práce porovnať so študentmi z celého Slovenska a zmerať si tak sily v študentskej súťaži Rodinný dom VELUX. 

Hoci sa vzdelávací proces po dlhom čase pomaly, ale isto naplno vracia späť do školských lavíc, študentská súťaž aj tento rok prebiehala viac menej online. Osobné konzultácie čiastočne nahradili konzultácie online a vzdelávacie workshopy, na ktoré boli študenti po minulé roky zo súťaže zvyknutí, aj tento rok vystriedali webináre. 

Webinárov sa v Českej republike a na Slovensku zúčastnilo dokopy približne 1 100 študentov stredných odborných škôl a okrem prednášok, venovaných prevažne problematike denného svetla v interiéri, si študenti aj zasúťažili v kvízoch a v rýchlosti sa naučili používať nástroje, ktoré im následne pomohli pri tvorbe projektov. 

Študenti aj tento rok predviedli svoj talent 

Keďže sú študenti po dvoch rokoch na online prostredie už viac ako zvyknutí, ani takýto priebeh ich neodradil. Do súťaže Rodinný dom VELUX sa tento rok prihlásilo 97 študentov z 10 stredných odborných škôl, pričom do celoštátneho kola postúpilo napokon 37 projektov, ktoré posudzovala odborná porota v zložení: 

  • Ing. arch. Martin Doršič – architektonická kancelária ddak  
  • Ing. Vlasta Púchovská - Štátny inštitút odborného vzdelávania 
  • Ing. arch. Klára Bukolská – architektka spoločnosti VELUX 

Ktorá práca bola tá najlepšia a ktorá odborná škola odovzdala najviac prác, sa študenti a pedagógovia dozvedeli počas slávnostného vysielania. Zsolt Szabó, Market Director Czech Republic & Slovakia, sa prihovoril v úvode slávnostného vyhlásenia: „Chcel by som sa poďakovať všetkým študentom a pedagógom, ktorí im pomáhali, za kvalitné a poctivo vyšperkované prihlásené práce.“ Zároveň študentom odovzdal dôležitý odkaz do budúcna:

Nezabúdajte, keď budete projektanti, vy budete ovplyvňovať, aké budovy tu budú vznikať a akým spôsobom sa budú rekonštruovať tie, ktoré tu už stoja.

Zsolt Szabó

Študenti priniesli aj inovatívne riešenia 

Hoci do súťaže tento rok vstúpili ročníky, ktoré posledné dva roky vzdelávania z väčšej časti absolvovali online, rozhodne to na ich prácach nebolo vidieť, skôr naopak: „Človek z tých prác cítil, že to študentov baví – priniesli niečo nové, hľadali inovatívne riešenia a pohľady, videli v tom aj bývanie budúcnosti, a to je pre mňa veľmi pozitívny impulz a dobrý dojem z tohto ročníka súťaže,“ zhodnotila Ing. arch. Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX. 

Tento ročník bol zaujímavý v tom, že sa objavili projekty bývania, ktoré spájali rôzne funkcie, čo je možno dôsledok pandémie – ľudia pracujú viac doma a práca sa presúva k bývaniu,“ podotkol k tomuto ročníku Martin Doršic a dodal: „Študenti sú kreatívnejší aj v riešení presvetlenia pomocou výrobkov VELUX a posúvajú sa od klasického použitia strešných okien v podkroví aj k netradičnejším riešeniam – svetlíkom a svetlovodom  a udržateľnejším materiálom, ich záber je každý rok širší, a to ma veľmi teší.“ 

Nadštandardne zrelý víťazný projekt 

Na výbere víťaznej práce sa porota zhodla – víťaznou prácou je projekt s názvom Dotyk mamy a dcéry študentky Michaely Pavleovej zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Bratislave. Konzultantkou práce bola Ing. Arch. Katarína Lavrinčíková. „Tento projekt bol nadštandardne zrelo architektonicky spracovaný. Jedná sa o dva objekty s veľmi modernými a aktuálne zvládnutými strechami a výborným prepojením hmôt. Nechýbajú tu ani špecifické prvky, ktoré sú už síce nadstavbou, ale práve vďaka nim je tento dom výnimočný a lepší ako všetky ostatné,“ zhrnul víťaznú prácu Ing. arch. Martin Doršic a Klára Bukolská dodala: „Študentka krásne zvládla skombinovať dve hmoty, a čo je veľkým bonusom tohto projektu – zásadným spôsobom pracuje aj s emóciami. Schopnosť prezentácie je to, čo nás veľmi zaujalo.“ 

Okrem prvých troch miest a troch odmien bola ocenená aj škola za najviac odovzdaných prác. Toto ocenenie získala Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline. Ďalším ocenením bola cena zamestnancov spoločnosti VELUX, ktorú si odniesol Maroš Ďurďovič s projektom DOLEMIS X-30. 

Link na záznam slávnostného vyhlásenia: bit.ly/RDVELUX14 

Výsledky 14. ročníka súťaže Rodinný dom VELUX: 

1. miesto – RODINNÝ DOM – 400 € 

Meno študenta: 

Michaela Pavleová 

Názov projektu:   

DOTYK MAMY A DCÉRY 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická, Bratislava 

Konzultant:  

Ing. Arch. Katarína Lavrinčíková 

 

2. miesto – RODINNÝ DOM – 250 € 

Meno študenta: 

Oliver Ján Norris 

Názov projektu:   

DOM V LESE 

Škola: 

Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu, Poprad 

Konzultant:  

Ing. Ján Čendula 

 

3. miesto – RODINNÝ DOM – 150 € 

Meno študenta: 

Matúš Šaray 

Názov projektu:   

CARPENTAURIUS 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná Žilina 

Konzultant:  

Ing. Kucharová, Ing. Zsóka, PhD., Ing. arch. Buchová 

 

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 € 

Meno študenta: 

Barbara Táborová 

Názov projektu:   

MÖKKI 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná, Hurbanovo 

Konzultant:  

Ing. Ondrej Hanzlík 

 

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 € 

Meno študenta: 

Olívia Plačková 

Názov projektu:   

DUPOT KONÍ 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná Žilina 

Konzultant:  

Ing. Zsóka, PhD., Ing. Kucharová 

 

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 € 

Meno študenta: 

František Jablčník 

Názov projektu:   

OASIS 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná Dušana Samuela Jurkoviča, Trnava 

Konzultant:  

Ing. Zuzana Mištinová 

 

Odmena – RODINNÝ DOM – 100 € 

Meno študenta: 

Natália Florková 

Názov projektu:   

CUBE 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina 

Konzultant:  

Ing. Zsóka, PhD., Ing. Kucharová, Ing. arch. Buchová 

 

 

Cena pre školu – 10 prác – 300 €  

Názov školy: 

Stredná priemyselná škola stavebná  

Mesto: 

Žilina 

Cena zamestnancov VELUX – 100 €  

Meno študenta: 

Maroš Ďurďovič 

Názov projektu: 

DOLEMIS X-30 

Škola: 

Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická, Bratislava 

Konzultant: 

Ing. arch. Katarína Lavrinčíková 

O skupine VELUX

Skupina VELUX už 80 rokov vytvára lepšie životné prostredie pre ľudí po celom svete. Cez strechu prináša do interiéru množstvo denného svetla a čerstvého vzduchu. Produktový program VELUX sa skladá zo širokej škály strešných okien a svetlíkov, ako aj z riešení pre ploché strechy. Skupina tiež dodáva mnoho druhov dekorácií, rolety a žalúzie, montážne doplnky a inteligentné výrobky na diaľkové ovládanie. Tieto produkty pomáhajú dosiahnuť zdravé a trvalo udržateľné vnútorné prostredie, a to nielen doma, ale aj v práci.

Pobočky VELUX pomáhajú ľuďom po celom svete. Spoločnosť VELUX má obchodné zastúpenie vo viac ako 40 krajinách a celosvetovo pre ňu pracuje približne 10 000 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným.

www.velux.sk