Bratislava,
29
August
2022
|
14:26
Europe/Amsterdam

Navrhnite jasnejší svet vďaka VELUX Daylight Visualizer!

Užívateľsky prívetivý program a nová generácia svetlíkov VELUX ocenená Red Dot Award posúvajú architektonický dizajn na novú úroveň

Denné svetlo utvára zážitok z priestoru ako žiadny iný materiál a je základným aspektom pre navrhovanie zdravých a udržateľných budov. VELUX Daylight Visualizer je profesionálny simulačný nástroj na analýzu svetelných podmienok v budovách, ktorý ponúka niekoľko unikátnych funkcií – od možnosti presne simulovať a kvantifikovať rôzne úrovne denného osvetlenia v interiéroch cez porovnanie presvetlenia denným svetlom pred a po, až po vytváranie jednoduchých 3D modelov v priebehu niekoľkých minút a generovanie reportov. S programom Daylight Visualizer si profesionáli môžu byť úplne istí, že žiadna dôležitá časť ich projektov nebude postrádať dostatok denného svetla. Kombinácia programu s novou generáciou svetlíkov VELUX, ktoré privádzajú do interiéru až o 52 %* viac denného svetla, môže z architekta urobiť skutočného majstra slnečných lúčov!

Každý odborník vie, že o dennom svetle treba premýšľať už v rannej fáze projektovania budovy. Dobrý návrh denného osvetlenia môže v budove znížiť potrebu energií a zlepšiť zdravie, náladu aj výkonnosť jej užívateľov – či už ide o ich domov, školu alebo miesto, kde pracujú. Miera preslnenia je silne ovplyvnená návrhom obálky budovy, rovnako ako jej geometrickými proporciami, orientáciou voči svetovým stranám, okolitým terénom a zástavbou. Presne definovať úroveň denného osvetlenia je preto zložitá úloha, ale môže byť oveľa jednoduchšia s využitím programu VELUX Daylight Visualizer. Tento nástroj možno použiť na hodnotenie širokej škály typov budov, od malých po skutočne veľké, a nemá žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o zložitosť geometrie posudzovaných modelov.

Jednoduché používanie, rýchle osvojenie

Vďaka užívateľsky prívetivej navigácii a intuitívnemu rozhraniu je práca s programom veľmi jednoduchá a dá sa rýchlo naučiť. Pomocou vstavaného modelára môžu profesionáli v priebehu niekoľkých minút vytvárať 3D modely ako so strešnými oknami alebo svetlíkmi, tak aj s fasádnymi oknami. Zároveň je možné importovať existujúce projekty zo softvéru BIM/CAD. Veľmi podrobné 3D modely je možné importovať z aplikácií Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino a ďalších. Hlavný rozdiel medzi Daylight Visualizer a bežne používanými CAD programami je v tom, že vám umožňuje presne simulovať a kvantifikovať úrovne denného osvetlenia v interiéroch, zatiaľ čo štandardné CAD programy vykonávajú iba 3D vykresľovanie bez informácií o množstve a kvalite denného svetla v priestore. Ak by ste chceli vidieť ako program funguje v praxi, preskúmajte videonávody tu!

Pustite svetlo dovnútra!

S programom Daylight Visualizer môžete preskúmať a optimalizovať podmienky denného osvetlenia v akomkoľvek priestore. Zobrazovanie pomocou fotorealistických vizualizácií a nepravých farieb (false-colour mapping) je vhodné ako pre štandardné, tak aj pre zložité okenné systémy. Okrem iných funkcií vám program umožňuje vizualizovať jas, oslnenie a úroveň dennej osvetlenosti alebo simulovať presmerovanie slnečného svetla pomocou svetlovodov. Okrem toho môžu architekti dokonca simulovať okenné systémy (CFS) a tieniace produkty s materiálmi BSDF.

Systém reportov umožňuje generovať automatizované správy s užívateľom definovanými zónami merania denného svetla a vyhodnocovať a dokumentovať zhodu s európskou normou pre denné osvetlenie budov EN 17037. Výsledky simulácie boli overené pomocou systému ENTPE a porovnané s testovacími prípadmi v CIE 171:2006 Test Cases to Assess the Accuracy of Lighting Computer Programs.

Zvoľte svetlíky pre viac denného svetla!

Vedeli ste, že svetlíky dokážu priviesť do miestnosti 3x viac denného svetla ako fasádne okná rovnakej veľkosti?** VELUX tento rok rozšíril svoje portfólio o dizajnové svetlíky s plochým a zaobleným sklom, ktoré obytným budovám s plochou strechou ponúkajú najmodernejší dizajn a vynikajúci komfort vnútorného prostredia. Jednou z najväčších výhod novej generácie svetlíkov VELUX je, že vďaka bezrámovému zaskleniu hornej časti a unikátnej konštrukcii prepustia do miestnosti až o 52 %* viac denného svetla ako predchádzajúca generácia. Nový dizajn je taký čistý a minimalistický, že variant s plochým sklom a ventiláciou získal cenu Red Dot Award 2021 v kategórii Produktový dizajn. Nové dizajnové svetlíky sú už teraz k dispozícii v 7 rôznych rozmeroch od 60×60 cm do 120×120 cm, ale ešte tento rok VELUX rozšíri portfólio o veľkorysé veľkosti 150×100 cm, 150×150 cm a 200×100 cm!

Obrázky ukazujú situáciu v školskej budove v španielskom Santandere, do ktorej bolo nainštalovaných 196 svetlíkov. Pri pôvodnom návrhu analýza denného osvetlenia odhalila, že väčšina častí budovy úplne postráda denné svetlo – to je k dispozícii iba v učebniach, kam fasádne okná privádzajú denné svetlo z jednej strany. Vo finálnom návrhu je použitých celkom 196 svetlíkov VELUX, aby všetky kľúčové miestnosti školy poskytovali dostatočnú úroveň osvetlenosti denným svetlom a jeho rovnomernú distribúciu.

Staňte sa lídrom v dizajne denného osvetlenia s VELUX Daylight Visualizer a projektujte jasnejšie a zdravšie budovy pre každého! Stiahnite si VELUX Daylight Visualizer pre Mac a Windows!

* Priepustnosť denného svetla v porovnaní s CVP/CFP 6060

**Príklad pre referenčnú miestnosť: 4×4 m, v=2,6 m, rozmery fasádneho okna a FRW: 1×1 m

O spoločnosti VELUX

Skupina VELUX už 80 rokov vytvára lepšie životné prostredie pre ľudí po celom svete. Cez strechu prináša do interiéru množstvo denného svetla a čerstvého vzduchu. Produktový program VELUX sa skladá zo širokej škály strešných okien a svetlíkov, ako aj z riešení pre ploché strechy. Skupina tiež dodáva mnoho druhov dekorácií, rolety a žalúzie, montážne doplnky a inteligentné výrobky na diaľkové ovládanie. Tieto produkty pomáhajú dosiahnuť zdravé a trvalo udržateľné vnútorné prostredie, a to nielen doma, ale aj v práci.

Pobočky VELUX pomáhajú ľuďom po celom svete. Spoločnosť VELUX má obchodné zastúpenie vo viac ako 40 krajinách a celosvetovo pre ňu pracuje približne 10 000 zamestnancov. Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným.

www.velux.sk