Bratislava,
29
Apríl
2022
|
12:49
Europe/Amsterdam

Skupina VELUX úplne zastavuje svoju činnosť v Rusku a Bielorusku

Zhrnutie

Skupina VELUX sa rozhodla úplne zastaviť svoju činnosť v Rusku a Bielorusku. Táto správa prichádza v nadväznosti na rozhodnutie skupiny VELUX dočasne pozastaviť svoje aktivity v Rusku a Bielorusku v súvislosti s vojenskou inváziou na Ukrajine.  

Skupina VELUX opustí tieto dva trhy čo najskôr. V priebehu tohto mesiaca vysporiada všetky záväzky voči veriteľom a zákazníkom a prepustí svojich zamestnancov v týchto krajinách. Následne podá žiadosť o dobrovoľnú likvidáciu, aby tam mohla byť jej prevádzka legálne vyradená. Skupina VELUX zamestnáva v obchodných kanceláriách v Rusku a Bielorusku dovedna 72 ľudí, no v týchto krajinách nevlastní nehnuteľnosti ani výrobné závody.  

Našu účasť na ruskom a bieloruskom trhu zvažujeme už istý čas. S nástupom vojenskej invázie na Ukrajinu sme najprv pozastavili činnosť na týchto trhoch. Kvôli vážnosti situácie nemôžeme a ani nechceme pokračovať v našich aktivitách v týchto dvoch krajinách. Preto sme sa rozhodli rýchlo a v súlade so zákonom ukončiť tu naše aktivity,” hovorí David Briggs, CEO skupiny VELUX. 

Súčasný stav (pozastavenie činností) neposkytuje žiadnu právnu ochranu a potenciálne môže ohroziť našich zamestnancov. Odkedy sme pozastavili našu činnosť, situácia sa výrazne zhoršila. V kombinácii so zvýšenými protisankciami a meniacim sa právnym prostredím v Rusku je čoraz ťažšie udržať naše prevádzky nečinné a čakať na vidinu konca vojny. Toto rozhodnutie bude mať priamy vplyv aj na našich zamestnancov v týchto krajinách. Zabezpečíme však, aby všetci dostali spravodlivé odstupné ako poďakovanie za ich oddané úsilie počas mnohých rokov.“ 

Činnosť na ukrajinskom trhu ostáva pozastavená  

Postoj skupiny VELUX na ukrajinskom trhu ostáva z veľkej časti nezmenený. Aktivity skupiny sú pozastavené, firma stále vypláca platy svojim zamestnancom, aj keď nepracujú.  

Na podporu našich zamestnancov a na základe žiadosti ukrajinskej vlády firma povolila obmedzené dodávky produktov v bezpečných oblastiach krajiny a až do odvolania bude naďalej platiť dane a mzdy. 

Prečítajte si viac o pozastavení aktivít skupiny VELUX na Ukrajine, v Rusku a Bielorusku. (Informácia pochádza z minulého mesiaca.) 

Boilerplate

Skupinu VELUX vlastní VKR Holding A/S. VKR Holding A/S vlastní aj spoločnosť DOVISTA, ktorá nie je súčasťou trhov v spomínaných krajinách. Pre viac informácií o skupine VELUX navštívte www.velux.com.